شخصیت شناسی یا روانشناسی شخصیت

۹ مهر ۱۳۹۸ ۲ دیدگاه شخصیت شناسی،روانشناسی شخصیت،تیپ شخصیتی,

شخصیت‌ شناسی یا روانشناسی شخصیت یکی از شاخه‌های علم روانشناسی است که به مطالعه شخصیت افراد و تفاوت‌ها و عوامل موثر در شخصیت می‌پردازد. در روانشناسی شخصیت به مطالعه مفهوم شخصیت، انواع آن، شباهت‌ها و تفاوت‌های موجود در شخصیت افراد و اثر آن بر روی رفتار و زندگی افراد پرداخته می‌شود. روانشناسان شخصیت را متاثر از عوامل زیادی از جمله محیط، عواطف و رفتار افراد می‌دانند. یکی از پرکاربردترین و جذاب‌ترین بخش‌های علم روانشناسی شخصیت، نظریه‌های شخصیت‌شناسی و تیپ‌های شخصیتی است.

در این نظریات افراد را بر اساس معیارهای مشخص به چند تیپ شخصیتی تقسیم می‌کنند و به کمک این تقسیم‌بندی سعی در درک و پیش‌بینی رفتار و اثرگذاری روی تصمیمات و رفتار این افراد دارند. از این علوم و نظریات در حوزه منابع انسانی در کسب و کارها و همچنین مذاکره و استعدادیابی و طراحی مسیر شغلی استفاده می‌شود. معمولا این شناخت از افراد به کمک تست‌های شخصیت‌شناسی صورت می‌گیرد که به پژوهشگران کمک می‌کند تا از روی اطلاعاتی که توسط خود فرد به آن‌ها داده می‌شود در باره شخصیت افراد قضاوت کنند.

از پرکاربردترین تست‌های شخصیت شناسی می توان به آزمون MBTI، آزمون دیسک (DISC) و انیاگرام اشاره کرد که در حوزه‌های روانشناسی و منابع انسانی و مذاکره کاربرد دارند و پژوهشگران و مدیران منابع انسانی در کسب و کارهای بزرگ به کمک این ابزارها و تحلیل نتایج حاصل از آن می‌توانند شخصیت، توانایی و استعداد افراد را شناسایی کرده و به بهترین نحو برای شکوفایی آن برنامه‌ریزی کنند. اما تست‌های شخصیت شناسی فقط مورد استفاده کارشناسان و پژوهشگران نیستند بلکه همه افراد جامعه می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. یکی از مهمترین کاربردهای تست‌های شخصیت شناسی کمک به شما در انتخاب مسیر شغلی مناسب و کمک به بهبود تعاملات فردی شما با سایرین از طریق درک مدل شخصیتی آن‌هاست.

برخی روش‌های شخصیت شناسی افراد از روی ۱۱ نشانه کوچک

۱- شخصیت شناسی از روی دست خط

طبق تحقیقات National Pen Company، افرادی که دست خط ریزی دارند اغلب دقیق، درسخوان و خجالتی هستند در حالیکه اشخاصی که درشت می‌نویسند بیشتر برونگرا و اجتماعی هستند یا سعی در جلب توجه دیگران دارند.

افرادی که موقع نوشتن فشار بیشتری بر قلم خود می‌آورند اشخاصی جدی بوده و آن‌هایی که به طور معمول تمایل به همدلی داشته و در مقایسه با دیگران حساس‌تر هستند فشار کمتری هنگام نوشتن بر روی قلم خود وارد می‌کنند.

افرادی که نام و فامیلی خود را در امضای خود می‌نویسند یا از خطوط منحنی استفاده می‌کنند دارای انعطاف‌پذیری بیشتری در مقایسه با اشخاصی که خطوط شکسته را به کار می‌برند، هستند.

۲- شخصیت شناسی از روی رنگ‌ها

افرادی که بیشتر لباس‌هایی به رنگ سیاه انتخاب می‌کنند اغلب حساس، هنرمند و انسان‌هایی دقیق به جزئیات هستند. طرفداران رنگ قرمز اشخاصی کمال گرا و سخت کوش به شمار می‌آیند. علاقمندان به رنگ سبز مهربان و وفادار هستند. اشخاصی که بیشتر رنگ سفید را بر می‌گزینند افرادی منطقی بوده و بیشتر کارهایشان را به صورت سازمان یافته و منظم انجام می‌دهند. طرفداران رنگ آبی نیز افرادی حساس، ثابت قدم و نسبت به دیگران با ملاحظه هستند.

۳- شخصیت شناسی از روی نحوه لباس پوشیدن

به طور مثال فردی که در جامعه شلوار پاره می‌پوشد، می‌تواند نشان دهنده هنجار شکنی یا گرایش وی به خودنمایی باشد. همچنین امکان خودزنی چنین شخصی در موقعیت‌های اضطرابی نیز وجود دارد.

۴- شخصیت شناسی از روی نحوه غذا خوردن

اشخاصی که هنگام خوردن خورشتی مانند قورمه سبزی تمایل به خوردن گوشت دارند، نسبت به دیگران افرادی هیجان مدارترند. همچنین آنهایی که سبزی خورشت را برای خوردن انتخاب می‌کنند، انسان‌هایی آرام‌ترند.

۵- شخصیت شناسی از روی جویدن ناخن‌ها

حالات اضطرابی مثل ناخن جویدن یا رفتار‌های تکراری متمرکز بر بدن مسائل زیادی را درباره شخصیت شما بازگو می‌کند. واکنش شما نسبت به موقعیت‌ها، با کشیدن موها، جویدن ناخن‌ها یا خاراندن پوست می‌تواند نشان دهنده بی صبری، ناامیدی، خستگی یا نارضایتی باشد.

در تحقیقی ثابت شده است که افرادی که ناخن خود را می‌جوند دارای شخصیت کمال گرا، عصبی و هیجان زده هستند.

۶- شخصیت شناسی از روی کفش

بنا به گفته اِمری گلیس از دانشگاه کانزاس تنها با ارزیابی رنگ، سبک، قیمت و شرایط کفش فرد قادر است تا ۹۰ درصد به جنبه‌های شخصیتی صاحب آن پی ببرد، کفش‌ها می‌توانند نشان دهنده وابستگی سیاسی، جنسیت (منظور روحیه افراد است مانند زنی که روحیه مردانه دارد) یا حتی سن فرد باشد.

۷- شخصیت شناسی از روی رنگ چشم

چشم‌های فرد می‌تواند گویای ویژگی‌های درونی فرد باشد. چشم‌ها نشان دهنده افکار و احساسات فرد هستند. طبق تحقیقات صورت گرفته افراد با چشمان آبی در مقایسه با اشخاصی که چشمان تیره‌تر دارند کمتر به دل مردم می‌نشینند.

افرادی که در هنگام رویارویی با شما کمتر تماس چشمی برقرار می‌کنند کمبود اعتماد بنفس داشته و اراده آن‌ها نسبت به دیگران ضعیف است.

۸- شخصیت شناسی از روی وقت شناسی

اینکه چقدر دیر یا زود به قرار ملاقات یا جلسه کاری می‌رویم برداشت منفی یا مثبت از شخصیت فرد در ذهن دیگران باقی می‌گذارد. دیر آماده شدن برای یک قرار مهم از شما یک برداشت منفی به جا می‌گذارد در حالیکه زود حاضر شدن سر قرار ملاقات، شما را فردی با ملاحظه نسبت به وقت دیگران و از نظر ذهنی شخصی منظم و خود انگیخته معرفی می‌کند.

۹- شخصیت شناسی از روی نحوه‌ی دست دادن

آن دسته از افرادی که قوی و محکم دست می‌دهند، دارای اعتماد به نفس و شخصیتی قوی و مطمئن هستند. از سوی دیگر این گونه اشخاص برونگرا هستند و به راحتی احساساتشان را نشان می‌دهند. همچنین آن‌ها تمایلی به آرام بودن نیز ندارند.

درباره افرادی که در هنگام دست دادن ضعیف دست می‌دهند و سریع دست خود را می‌کشند، این گروه از اشخاص اعتماد به نفس ضعیفی داشته و در تمام امور زندگی تمایل دارند که راهی آسان را پیدا کنند.

دست دادن به تنهایی می‌تواند نشان دهد که شخص، فردی سرد و کناره گیر است یا این که قصد دارد با شما دوستی صمیمانه برقرار کند.

۱۰- شخصیت شناسی از روی چهره

ظاهر چهره افراد نیز می‌تواند معرفی کننده شخصیت آن‌ها باشد. اشخاصی که خودخوری می‌کنند اغلب لاغر بوده و افرادی که خوش مشرب و اجتماعی هستند به طور معمول چاق هستند.

۱۱- شخصیت شناسی از روی مدل آرایش

برخی از افراد روی لب یا دندان خود نگین می‌گذارند که با این کار سعی در جلب توجه دیگران دارند. این گونه اشخاص اغلب دارای شخصیت نمایشی هستند.

اشخاصی که دارای شخصیت خودشیفته هستند به طور معمول آرایش ملایم تری نسبت به سایرین دارند.

زبان بدن، نوع لباس پوشیدن و سایر موارد ذکر شده تنها تا ۷۰ درصد می‌تواند گویای شخصیت فرد باشد؛ بنابراین برای شناخت کامل شخصیت و ویژگی‌های فردی انجام مصاحبه بالینی و گرفتن شرح حال از شخص، ضروری است.

 

دیدگاه ها

 • پاسخ

  علی

  ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۴

  بهترین مقاله است

  • پاسخ

   admin

   ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲

   سپاس از بازخورد شما

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.